Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Wpisy tajne to uprzywilejowane dane uwierzytelniające niewykorzystywane przez ludzi, lecz przez systemy i aplikacje na potrzeby dostępu do usług i zasobów IT zawierających wysoce poufne informacje. Jednym z najpopularniejszych rodzajów wpisów tajnych wykorzystywanych w organizacjach jest klucz SSH. Chociaż klucze SSH są zabezpieczone przed określonymi cyberatakami, mogą zostać naruszone w wyniku rozprzestrzeniania się wpisów tajnych i niewłaściwego zarządzania takimi wpisami. Aby bezpiecznie zarządzać kluczami SSH, organizacje muszą stosować scentralizowany system zarządzania wpisami tajnymi, wymuszać MFA oraz zmianę kluczy SSH, wdrożyć zasadę najniższego poziomu uprawnień, usuwać zakodowane klucze SSH i regularnie przeprowadzać audyt uprawnień.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kluczach SSH, zarządzaniu kluczami SSH, najlepszych praktykach w zakresie zarządzania kluczami SSH i jak zarządzać kluczami SSH za pomocą rozwiązania Keeper.
Co to jest klucz SSH?
Klucz SSH to dane uwierzytelniające dostępu protokołu Secure Shell (SSH). Protokół SSH jest wykorzystywany przez urządzenia do bezpiecznej komunikacji w sieci. Po uwierzytelnieniu użytkownicy danego urządzenia mogą uzyskać dostęp do zdalnego systemu operacyjnego, przesyłać zdalnie pliki i korzystać z zasobów w sieci.
Klucze SSH składają się z dwóch kluczy: klucza prywatnego i klucza publicznego. Klucz publiczny jest przechowywany na serwerze, z którym użytkownik próbuje się połączyć. Klucz prywatny jest przechowywany na komputerze użytkownika nazywanym klientem. Gdy klient chce połączyć się z serwerem, żąda uwierzytelnienia. Serwer otrzymuje żądanie i wysyła zaszyfrowany ciąg znaków do odszyfrowania przez klienta przy użyciu klucza prywatnego. Po odszyfrowaniu ciągu za pomocą klucza prywatnego klient otrzymuje dostęp do serwera za pośrednictwem bezpiecznego połączenia.
Co to jest zarządzanie kluczami SSH i dlaczego jest ważne?
Zarządzanie kluczami SSH odnosi się do procesu, zasad i narzędzi używanych do zarządzania, zabezpieczania i automatyzacji całego cyklu życia klucza SSH, od jego utworzenia aż do usunięcia. Obejmuje to wdrażanie kluczy w punktach końcowych, uruchamianie sesji zdalnych, wymuszanie zmiany kluczy i okresowe usuwanie kluczy, które nie są już używane. Do zabezpieczenia dostępu do danych poufnych organizacji wymagane jest odpowiednie zarządzanie kluczami SSH. Po przejęciu prywatnego klucza SSH nieautoryzowani użytkownicy uzyskują dostęp do sieci organizacji i mogą spowodować naruszenie danych.
Protokół SSH szyfruje ruch pomiędzy klientem a serwerem. Wykorzystanie kluczy SSH automatyzuje bezpieczny dostęp do serwerów, eliminując konieczność ręcznego wprowadzania danych uwierzytelniających logowania. To sprawia, że klucze SSH nie mogą zostać skradzione w wyniku ataków siłowych i są trudne do złamania za pomocą ataków siłowych. Jednak w organizacjach może wystąpić problem rozprzestrzeniania wpisów tajnych w sytuacji, gdy duża liczba wpisów tajnych utrudnia ich śledzenie oraz zarządzanie nimi. Może to prowadzić do niewłaściwego przechowywania wpisów tajnych oraz ich niewłaściwego wykorzystania przez nieautoryzowanych użytkowników. Po uzyskaniu dostępu do sieci organizacji nieautoryzowany użytkownik może uzyskać wyższe uprawnienia i ukraść poufne dane organizacji.
Najlepsze praktyki w zakresie zarządzania kluczami SSH
Klucze SSH zapewniają dostęp do sieci i danych poufnych organizacji. Organizacje muszą odpowiednio zarządzać kluczami SSH, aby zapobiec ich przejęciu przez nieautoryzowanych użytkowników. Oto kilka najlepszych praktyk w zakresie zarządzania kluczami SSH.
Zastosuj scentralizowane zarządzanie wpisami tajnymi
Zarządzanie wpisami tajnymi to proces porządkowania, zabezpieczania wpisów tajnych infrastruktury IT oraz zarządzania nimi. Zarządzanie wpisami tajnymi umożliwia organizacjom bezpieczne przechowywanie, przesyłanie i audyt wpisów tajnych w celu ochrony poufnych informacji i zapewnienia prawidłowego przebiegu operacji. Brak scentralizowanego procesu zarządzania wpisami tajnymi, takimi jak klucze SSH, może ułatwić niewłaściwe wykorzystanie wpisów. Użytkownicy zarządzają kluczami SSH na różne sposoby, często pozostawiając klucz prywatny w niezaszyfrowanych lokalizacjach, na przykład zakodowany w aplikacjach lub plikach.
Organizacje muszą zastosować scentralizowany system zarządzania wpisami tajnymi, aby zapewnić właściwe zarządzanie nimi przez wszystkich użytkowników. Scentralizowany system zarządzania wpisami tajnymi pomaga organizacjom wykrywać wszystkie wpisy tajne i prowadzić audyt, eliminując ich rozprzestrzenianie oraz kodowanie. Organizacje mogą prawidłowo przechowywać wpisy tajne w zaszyfrowanej lokalizacji, takiej jak menedżer wpisów tajnych.
Egzekwuj MFA
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to protokół bezpieczeństwa, który wymaga od użytkowników zastosowania dodatkowych czynników uwierzytelniania w celu uzyskania dostępu. Organizacje powinny dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń do sieci, wymuszając stosowanie MFA przez użytkowników z dostępem do kluczy SSH. Podczas próby połączenia urządzenia klienta z serwerem wymagane jest zastosowanie oprócz klucza prywatnego dodatkowej formy uwierzytelniania, takiej jak hasło lub kod 2FA.
Wymuszaj zmianę kluczy SSH
Wymuszanie zmiany kluczy SSH to proces okresowego usuwania kluczy SSH i wdrażania nowych par kluczy w celu zapobiegania naruszeniu kluczy SSH i nadużyciom uprawnień. Wymuszenie zmiany dotyczy zarówno kluczy publicznych, jak i prywatnych. Zmiana kluczy SSH zapewnia ograniczenie ich okresu życia oraz czasu wykorzystania ich przez użytkowników. Zapobiega wykorzystaniu przez nieautoryzowanych użytkowników starych lub zapomnianych kluczy SSH w celu uzyskania dostępu do sieci organizacji.
Wprowadź zasadę dostępu z najniższym poziomem uprawnień
Dostęp z najniższym poziomem uprawnień to koncepcja cyberbezpieczeństwa, która zakłada przyznanie użytkownikom i urządzeniom dostępu do sieci poufnych zasobów organizacji wyłącznie na poziomie niezbędnym do wykonywania powierzonych zadań. Organizacje muszą wdrożyć zasadę najniższego poziomu uprawnień, aby zapewnić przyznawanie dostępu do kluczy SSH tylko upoważnionym użytkownikom. Dostęp z najniższym poziomem uprawnień ogranicza grupę użytkowników, którzy mogą uzyskać dostęp do kluczy SSH, do osób, które ich potrzebują. Pomaga to zmniejszyć powierzchnię ataku w organizacji i zapobiegać poruszaniu się w sieci.
Usuń zakodowane klucze SSH
Organizacje często pozostawiają klucze SSH w niezabezpieczonych lokalizacjach, na przykład zakodowane w aplikacjach lub plikach w postaci zwykłego tekstu. Umożliwia to cyberprzestępcom wykorzystanie luk w zabezpieczeniach i użycie złośliwego oprogramowania do kradzieży klucza SSH, a następnie uzyskania nieautoryzowanego dostępu do sieci organizacji. Organizacje muszą usunąć zakodowane klucze SSH i przenieść je do zaszyfrowanej lokalizacji, takiej jak menedżer wpisów tajnych.
Regularne audyty uprawnień
Organizacje muszą regularnie przeprowadzać audyt uprawnień, aby zapewnić egzekwowanie zasad zarządzania wpisami tajnymi. Należy zapewnić dostęp do kluczy SSH odpowiednim użytkownikom i uniemożliwić dostęp użytkownikom, którzy już go nie potrzebują. Regularne przeprowadzanie audytu uprawnień pomaga zapobiegać przenikaniu uprawnień, czyli uzyskania przez użytkowników wyższego poziomu dostępu, niż wymagany. Przenikanie uprawnień często prowadzi do poruszania się atakujących po sieci lub niewłaściwego wykorzystania uprawnień przez zagrożenia wewnętrzne.
Korzystaj z rozwiązania Keeper® na potrzeby zarządzania kluczami SSH organizacji
Klucze SSH zapewniają dostęp do sieci zasobów organizacji, takich jak poufne dane i systemy. Należy je chronić, aby zapobiec naruszeniu organizacji przez cyberprzestępców. Najlepszym sposobem na zarządzanie kluczami SSH jest skorzystanie z narzędzia do zarządzania wpisami tajnymi. Narzędzie do zarządzania wpisami tajnymi to bezpieczny system przechowywania uprzywilejowanych danych uwierzytelniających, kluczy SSH i innych wpisów tajnych używanych w infrastrukturze IT.
Keeper Secrets Manager® (KSM) to narzędzie do zarządzania wpisami tajnymi wykorzystujące architekturę zero-trust i zero-knowledge, które umożliwia zarządzanie wszystkimi wpisami tajnymi w centralnej, zaszyfrowanej lokalizacji. Wykorzystanie KSM umożliwia integrację wpisów tajnych z infrastrukturą IT, automatyzację wymuszania ich zmiany, zarządzanie dostępem do wpisów tajnych i usuwanie zakodowanych wpisów tajnych w organizacji.