Do typowych oszustw w aplikacji Messenger na Facebooku należą prośby o podanie kodów uwierzytelniania, fałszywe strony organizacji charytatywnych z prośbą o darowizny, wiadomości dotyczące porad inwestycyjnych i fałszywe...
Technologia szyfrowania jest niezbędna do bezpiecznego udostępniania informacji w Internecie. Szacuje się, że każdego dnia tworzone jest 1145 bln MB danych, a szyfrowanie zapobiega przejęciu, odczytaniu lub zmianie poufnych informacji przez niewłaściwych odbiorców.
Nie wiesz, co to jest szyfrowanie i na czym polega? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o szyfrowaniu danych, jego celu i związanych z nim korzyściach.
Co to jest szyfrowanie danych?
W cyberbezpieczeństwie szyfrowanie danych to konwersja danych z formatu umożliwiającego odczytanie na tekst zaszyfrowany składający się z bloków losowych znaków, niemożliwych do odczytania przez człowieka ani przez komputery do momentu ich odszyfrowania przy użyciu klucza szyfrowania – losowego ciągu bitów służącego do odszyfrowania danych do pierwotnej postaci.
Celem szyfrowania jest zapewnienie, że poufne dane nie zostaną skradzione, odczytane lub zmienione przez nieautoryzowanego użytkownika. Dane muszą być zaszyfrowane zarówno podczas przesyłania (np. dane uwierzytelniające logowania przesyłane za pośrednictwem formularza logowania), jak i przechowywania (np. wiadomości e-mail w skrzynce odbiorczej).
Jaki jest cel szyfrowania danych?
Szyfrowanie danych pomaga zapewnić poufność, integralność oraz dostępność danych podczas ich przechowywania i przesyłania. Te trzy aspekty nazywane są triadą CIA:
- Poufność — poufność danych oznacza działania organizacji na rzecz zapewnienia, że dane są dostępne tylko dla upoważnionych osób. Na przykład w Stanach Zjednoczonych zgodnie z przepisami HIPAA tylko wyznaczona grupa osób w określonych okolicznościach może wyświetlić dokumentację medyczną pacjentów.
- Integralność – integralność danych oznacza zapewnienie, że dane są dokładne, kompletne i spójne. Inaczej mówiąc, nie zostały zmienione ani usunięte przez nieupoważnione osoby. Na przykład podczas wysyłania wiadomości e-mail mechanizmy integralności danych zapobiegają przejęciu i zmianie wiadomości podczas transferu.
- Dostępność — oznacza zapewnienie dostępności danych dla właściwych użytkowników końcowych w odpowiednim momencie. Na przykład lekarz musi mieć możliwość pobrania dokumentacji medycznej pacjentów w razie potrzeby.
Czy zaszyfrowane dane mogą zostać zhakowane?
Teoretycznie możliwe jest zhakowanie zaszyfrowanych danych. Jest to jednak niezwykle trudne i wymaga dużo czasu, wysiłku, wiedzy technicznej i mocy obliczeniowej. Najprostszym sposobem na zhakowanie zaszyfrowanych danych jest naruszenie klucza deszyfrowania, dlatego ważne jest, aby użytkownicy bezpiecznie przechowywali klucze i udostępniali je tylko upoważnionym odbiorcom.
Typowe rodzaje szyfrowania danych
Dwa główne rodzaje współcześnie używanego szyfrowania to szyfrowanie symetryczne i szyfrowanie asymetryczne (inaczej: kryptografia klucza publicznego).
Szyfrowanie symetryczne
W szyfrowaniu symetrycznym ten sam klucz kryptograficzny jest używany zarówno do zaszyfrowania wiadomości tekstowej, jak i odszyfrowania tekstu zaszyfrowanego. W przypadku konieczności przekazania klucza innemu odbiorcy należy znaleźć bezpieczną metodę dostawy.
Szyfrowanie asymetryczne
Szyfrowanie asymetryczne wykorzystuje parę kluczy. Jeden klucz jest używany do szyfrowania, a drugi do odszyfrowania. Jeden klucz to klucz prywatny, który musi być utrzymywany w tajemnicy przez właściciela. Drugi klucz to klucz publiczny, który może być swobodnie udostępniany upoważnionym odbiorcom. Szyfrowanie asymetryczne znacznie utrudnia nieautoryzowanemu użytkownikowi dostęp do zaszyfrowanych danych, ponieważ można je odszyfrować tylko za pomocą powiązanego klucza prywatnego.
Algorytmy szyfrowania
Do najpopularniejszych algorytmów szyfrowania należą:
- AES – zaawansowany standard szyfrowania (AES) jest powszechnie uznawany za najsilniejszy dostępny współcześnie poziom szyfrowania. Praktycznie nie można go złamać i stanowi obecny standard na potrzeby większości celów zabezpieczeń IT w sektorze rządowym i prywatnym. W 2001 r. AES został wybrany jako standard zabezpieczeń rządu Stanów Zjednoczonych. Keeper wykorzystuje 256-bitowy algorytm AES w ramach wielowarstwowego modelu zabezpieczeń szyfrowania.
- Triple DES – oficjalnie znany jako algorytm potrójnego szyfrowania danych (TDEA lub Triple DEA) został opracowany jako alternatywa dla oryginalnego algorytmu szyfrowania danych (DES) złamanego przez cyberprzestępców. We współczesnej kryptografii nie jest już uznawany za wystarczająco silny i został zastąpiony przez algorytm AES.
- RSA – to algorytm szyfrowania klucza publicznego uznawany za standard szyfrowania danych przesyłanych w Internecie. RSA jest algorytmem asymetrycznym wykorzystującym parę kluczy: klucz publiczny do zaszyfrowania wiadomości i klucz prywatny do jej odszyfrowania.
Korzyści wynikające z używania technologii szyfrowania do ochrony danych
Podstawowym celem szyfrowania danych jest uniemożliwienie nieautoryzowanym użytkownikom dostępu do danych poufnych podczas ich przechowywania i przesyłania. Oprócz zapewnienia poufności, integralności i dostępności danych technologia szyfrowania oferuje inne korzyści:
Zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony danych
Wiele ustawowych i branżowych ram zgodności wymaga od organizacji szyfrowania danych podczas ich przechowywania i przesyłania. Na przykład ustawa dotycząca możliwości przenoszenia i rozliczalności ubezpieczeń zdrowotnych HIPAA nakłada na świadczeniodawców obowiązek szyfrowania elektronicznych chronionych informacji o stanie zdrowia (ePHI).
Chociaż ustawa RODO nie wymaga od organizacji szyfrowania danych konsumentów, art. 32 ust. 1 RODO nakłada na administratorów danych i podmioty przetwarzające obowiązek „wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych w celu zapewnienia stopnia bezpieczeństwa odpowiadającego ryzyku”. Jeśli zatem organizacja nie zaszyfruje danych i dojdzie do naruszenia, ryzykuje ukaraniem jej przez unijne organy ochrony danych za niepodjęcie „odpowiednich” środków w celu zapobiegania naruszeniom danych.
Ochrona pracy zdalnej
Szyfrowanie dodaje warstwę bezpieczeństwa danych na potrzeby współczesnych rozproszonych środowisk pracy. Według raportu Keeper z 2022 r. dotyczącego spisu ludności w Stanach Zjednoczonych, 40% respondentów wskazało pracę zdalną i hybrydową jako główny problem w zakresie cyberbezpieczeństwa. W związku z rosnącą liczbą pracowników zdalnych i cyfrowych nomadów organizacje powinny poszerzyć wiedzę w zakresie najlepszych praktyk cyberbezpieczeństwa dotyczących ochrony pracowników zdalnych.
Zwiększone zaufanie konsumentów
Podczas oceny dostawców oprogramowania jako usługi (SaaS) organizacje zwracają największą uwagę na bezpieczeństwo. Według badania globalnych trendów szyfrowania przeprowadzonego przez Entrust w 2021 r. najwyższym priorytetem uczestniczących organizacji było szyfrowanie danych klientów. Jednak tylko 42% respondentów używa szyfrowania do zabezpieczenia danych klientów.
Jak Keeper zabezpiecza dane za pomocą 256-bitowego szyfrowania AES
Keeper to dostawca usług wykorzystujący architekturę zabezpieczeń zero-knowledge i zero-trust z 256-bitowym szyfrowaniem AES na potrzeby ochrony danych przed cyberzagrożeniami. Organizacje takie jak banki i rządy wykorzystują szyfrowanie AES uznawane za praktycznie niemożliwe do złamania. Wykorzystanie tego szyfrowania gwarantuje naszym klientom najwyższy dostępny współcześnie poziom bezpieczeństwa danych.
Zarejestruj się, aby skorzystać z 14-dniowej bezpłatnej wersji próbnej dla firm i sprawdzić, jak Keeper może chronić użytkowników i organizację przed naruszeniami danych oraz cyberatakami. Skontaktuj się z naszym zespołem, aby uzyskać więcej informacji na temat ochrony przez nasze usługi haseł, kluczy tajnych oraz połączeń firmy za pomocą zabezpieczeń zero-trust i zero-knowledge.