Wzrost liczby połączeń ze spamem może być spowodowany obecnością numeru telefonu użytkownika w sieci dark web lub na witrynach do wyszukiwania osób, odbieraniem takich połączeń w przeszłości
Złośliwe oprogramowanie może zainfekować nie tylko iPady, ale także pozostałe urządzenia. Chociaż prawdopodobieństwo zainfekowania iPada złośliwym oprogramowaniem jest niewielkie, jest to możliwe. Aby dokładnie zrozumieć konsekwencje zainfekowania iPada przez złośliwe oprogramowanie, należy najpierw dowiedzieć się, co to jest.
Złośliwe oprogramowanie to rodzaj oprogramowania, które infekuje urządzenia na różne sposoby. Na przykład urządzenie może zostać zainfekowane po kliknięciu linku wyłudzającego informacje lub pobraniu niebezpiecznego pliku w postaci bezpłatnej gry albo filmu.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznawać wiadomości wyłudzające informacje i złośliwe strony internetowe oraz jak chronić iPada przed zainfekowaniem przez złośliwe oprogramowanie.
Oznaki zainfekowania iPada przez złośliwe oprogramowanie
Jeśli nie masz pewności, czy iPad nie został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, sprawdź, czy nie występuje dowolna z sytuacji wymienionych na poniższej liście:
- Bateria iPada jest wyczerpywana szybciej niż zwykle
- Wykorzystanie transmisji danych na iPadzie jest większe niż zwykle
- iPad się przegrzewa podczas korzystania z urządzenia
- iPad działa wolniej, a ładowanie stron internetowych trwa dłużej
- Awarie systemu iPada występują częściej
Jak iPad może zostać zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie
Przed poznaniem sposobów zainfekowania iPada przez złośliwe oprogramowanie warto dowiedzieć się, jak złośliwe oprogramowanie przedostaje się na urządzenia. Zazwyczaj podczas ataków z użyciem złośliwego oprogramowania wykorzystywane są różne rodzaje inżynierii społecznej, takie jak wyłudzanie informacji oraz inne strategie manipulacji psychologicznej. Po nakłonieniu ofiary do pobrania złośliwego oprogramowania cyberprzestępcy uzyskują dostęp do prywatnych informacji użytkownika. Oto kilka sposobów zainfekowania iPada przez złośliwe oprogramowanie.
Złośliwe strony internetowe
Jednym z wielu sposobów zainfekowania iPada przez złośliwe oprogramowanie jest przypadkowe kliknięcie złośliwej strony internetowej przez użytkownika. Cyberprzestępcy celowo tworzą złośliwe strony internetowe naśladujące legalne strony, aby oszukać użytkownika. Po dokładnym sprawdzeniu adresu złośliwej strony internetowej inaczej zwanego adresem URL można zauważyć drobne różnice w porównaniu z adresem legalnej strony internetowej, na przykład inną literę lub cyfrę. Celem takich złośliwych stron internetowych jest nakłonienie użytkownika do udostępnienia danych logowania, danych konta bankowego oraz innych informacji poprzez podszywanie się pod stronę internetową, z której ofiara często korzysta.
Klikanie złośliwych linków lub załączników
Kolejnym sposobem zainfekowania urządzenia przez złośliwe oprogramowanie jest klikanie przez ofiary ataków złośliwych linków i załączników. Po otrzymaniu wiadomości e-mail lub wiadomości z podejrzanym linkiem albo załącznikiem bezpieczniej jest zrezygnować z klikania takiego elementu. W przeciwnym razie występuje ryzyko przypadkowego ujawnienia danych osobowych lub pobrania złośliwego oprogramowania na iPada oraz inne urządzenia.
Pobieranie niebezpiecznego oprogramowania
Innym sposobem na zainfekowanie iPada przez złośliwe oprogramowanie jest pobieranie oprogramowania z niestandardowych źródeł. Cyberprzestępcy mogą nakłonić ofiary do pobrania oprogramowania, zwłaszcza jeśli oznaczono je jako bezpłatne. W przypadku iPada najbezpieczniej jest pobierać aplikacje ze sklepu App Store. Próby pobrania bezpłatnych gier lub filmów z niestandardowych źródeł mogą prowadzić do zainfekowania urządzenia przez złośliwe oprogramowanie zawarte w tego typu plikach.
Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z iPada
Jeśli podejrzewasz, że iPad został zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie, możesz spróbować je usunąć na kilka prostych sposobów:
- Wyczyść historię wyszukiwania i pamięć podręczną przeglądarki internetowej
- Uruchom ponownie iPada, aby zapobiec wyrządzeniu dalszych szkód przez złośliwe oprogramowanie
- Odinstaluj nieznane lub podejrzane aplikacje, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie
- Przywróć zawartość iPada z kopii zapasowej iCloud wykonanej przed zainfekowaniem urządzenia przez złośliwe oprogramowanie
- Przywróć ustawienia fabryczne iPada, a następnie przywróć zawartość urządzenia z kopii zapasowej (tylko wtedy, gdy pozostałe rozwiązania nie usuwają problemu)
Wskazówki dotyczące zapobiegania zainfekowaniu iPada przez złośliwe oprogramowanie
Należy wiedzieć, jak zapobiegać zainfekowaniu iPada przez złośliwe oprogramowanie, ponieważ ryzyko to dotyczy każdego rodzaju urządzenia.
- Zawsze pamiętaj o instalowaniu oprogramowania i aplikacji za pośrednictwem sklepu App Store
- Przeprowadzaj aktualizacje systemu iOS oraz aplikacji, aby zapobiegać zainfekowaniu iPada przez złośliwe oprogramowanie
- Pamiętaj o regularnym czyszczeniu historii i danych przeglądania
Przed kliknięciem otrzymanego podejrzanego linku lub załącznika sprawdź, czy jest on bezpieczny. Można sprawdzić bezpieczeństwo linku lub załącznika na kilka sposobów bez klikania elementu:
- Najedź kursorem myszy na link, aby zobaczyć podgląd adresu URL i sprawdzić, czy link jest właściwy przed jego kliknięciem
- Skopiuj i wklej link do narzędzia do sprawdzania adresów URL bez klikania elementu
- Sprawdź adres e-mail nadawcy załącznika do wiadomości e-mail, aby dowiedzieć się, kim jest
- Nigdy nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail oznaczonych jako spam w odpowiednim folderze
- Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, aby usuwać wirusy i złośliwe oprogramowanie przed zainfekowaniem urządzenia
Chroń iPada przed złośliwym oprogramowaniem
Złośliwe oprogramowanie może zainfekować każde urządzenie, dlatego należy przygotować się na to ryzyko i wiedzieć, jak zapewnić bezpieczeństwo iPada oraz innych urządzeń. Znajomość typowych oznak zainfekowania iPada przez złośliwe oprogramowanie umożliwia szybkie jego usunięcie.
Ponieważ złośliwe oprogramowanie może również mieć wpływ na dane uwierzytelniające logowania, należy bezpiecznie przechowywać hasła za pomocą menedżera haseł. Keeper® może ułatwić rozpoznanie wyłudzających informacje stron internetowych, a tym samym zapobiegać zainfekowaniu urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Zarejestruj się, aby skorzystać z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Password Manager i przekonać się, jak można zapewnić bezpieczeństwo urządzeń.