Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Do potencjalnych oznak zagrożenia wewnętrznego należy przeglądanie przez użytkowników danych niezwiązanych z ich rolą, prośby o dostęp do kont i zasobów uprzywilejowanych, pobieranie i przesyłanie danych, używanie nieautoryzowanego oprogramowania i sprzętu oraz nietypowe zachowania związane z logowaniem.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych oznakach zagrożeń wewnętrznych, na które należy zwrócić uwagę w organizacji i sprawdź, jak im zapobiegać.
Dlaczego zagrożenia wewnętrzne są niebezpieczne?
Zagrożenia wewnętrzne są niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do strat finansowych, wycieku danych i zniszczenia reputacji.
- Straty finansowe: według raportu Ponemon Institute i DTEX całkowity średni koszt ryzyka wewnętrznego wzrósł z 15,4 mln USD w 2022 r. do 16,2 mln USD w 2023 r.
- Wycieki danych: wycieki danych dotyczą przypadkowego ujawnienia danych. Wycieki danych mogą być niezwykle szkodliwe dla organizacji, zwłaszcza że mogą pozostać niezauważone nawet przez kilka tygodni lub miesięcy.
- Zniszczenie reputacji: zagrożenia wewnętrzne mogą wzbudzić wśród klientów i inwestorów wątpliwości co do niezawodności i bezpieczeństwa organizacji. Może to prowadzić do odpływu klientów do konkurencji, co skutkuje utratą przychodów i nieodwracalną szkodą dla reputacji organizacji.
Pięć oznak zagrożenia wewnętrznego
Oto kilka oznak mogących wskazywać na zagrożenie wewnętrzne w organizacji.
1. Wyświetlanie danych nieprzydatnych na danym stanowisku
Jedną z potencjalnych oznak zagrożenia wewnętrznego jest wyświetlanie przez pracownika danych, które nie są potrzebne do wykonywania przez niego obowiązków, np. gdy pracownik działu obsługi klienta próbuje przeglądać dokumentację kadrową. Pracownik działu obsługi klienta nie ma potrzeby przeglądania dokumentów kadrowych. Jeśli więc to robi, może to oznaczać, że próbuje wykorzystać te informacje w złośliwy sposób.
2. Żądanie dostępu do kont i zasobów uprzywilejowanych
Każdy pracownik w organizacji powinien mieć dostęp tylko do kont i zasobów, których potrzebuje do wykonywania swoich obowiązków. Jeśli pracownik prosi o dostęp do kont i zasobów uprzywilejowanych bez podania przyczyny, może to wskazywać na próbę uzyskania przez osobę wewnętrzną nadmiernych uprawnień w celu poruszania się w sieci organizacji.
3. Nietypowe pobieranie i przesyłanie danych
Inną potencjalną oznaką zagrożenia wewnętrznego jest zaobserwowanie, że pracownicy w nietypowy sposób pobierają pliki i przesyłają dane na różne urządzenia. Chociaż pobieranie i przesyłanie danych jest czasami konieczne, nagły wzrost takiej aktywności może wskazywać, że dane mogą być wykorzystane przez osobę wewnętrzną w złośliwym celu. Jeśli w organizacji nie ustalono jeszcze wzorców pobierania danych w różnych działach, należy to zrobić. Może to pomóc w natychmiastowym wykryciu nadmiernego pobierania danych i chronić przed potencjalnym zagrożeniem wewnętrznym.
4. Korzystanie z nieautoryzowanego oprogramowania i sprzętu
Jeśli zauważysz, że pracownicy używają niezatwierdzonego lub nieznanego oprogramowania na urządzeniach firmy, może to wskazywać na potencjalne zagrożenie wewnętrzne. Najlepszą praktyką w zakresie bezpieczeństwa jest posiadanie w organizacji listy zatwierdzonego oprogramowania, z którego pracownicy mogą korzystać. Dzięki temu pracownicy nie tylko korzystają z oprogramowania, które zostało poddane ocenie bezpieczeństwa, ale także łatwiej wykryć, gdy pracownicy używają nieautoryzowanego oprogramowania, potencjalnie mogącego prowadzić do naruszenia.
5. Nietypowe zachowanie związane z logowaniem
Gdy pracownicy logują się na konta lub urządzenia, zazwyczaj postępują zgodnie z jakimś wzorcem. Na przykład typowym zachowaniem pracowników jest logowanie do urządzeń około godziny 9:00 i wylogowywanie się około godziny 18:00. Jeśli nagle zmieni się schemat logowania pracownika, może to wskazywać na zagrożenie wewnętrzne. Oto kilka przykładów nietypowego zachowania podczas logowania.
- Loginy z nietypowych lokalizacji
- Loginy w nietypowych godzinach
- Częste nieudane próby logowania
- Loginy z kilku lokalizacji w krótkich odstępach czasu
Jak zapobiegać zagrożeniom wewnętrznym
Oto działania, które należy podjąć w organizacji, aby zapobiegać zagrożeniom wewnętrznym.
Wprowadź zasadę niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP)
Zasada niezbędnych minimalnych uprawnień to koncepcja cyberbezpieczeństwa, zgodnie z którą pracownicy powinni mieć dostęp do zasobów tylko w zakresie niezbędnym do wykonywania powierzonych zadań. Wdrożenie tej koncepcji w organizacji może ograniczyć ryzyko związane z podwyższonymi uprawnieniami pracowników wewnętrznych lub poruszaniem się w sieci organizacji, zmniejszając tym samym powierzchnię ataku. Jednym z najlepszych sposobów na wdrożenie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień jest zastosowanie rozwiązania do zarządzania dostępem uprzywilejowanym (PAM). Wdrożenie rozwiązania PAM umożliwia organizacji uzyskanie pełnego wglądu, bezpieczeństwa i kontroli nad wszystkimi uprzywilejowanymi użytkownikami w organizacji.
Egzekwuj stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA)
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe wymaga, aby użytkownik zweryfikował tożsamość za pomocą co najmniej jednej metody uwierzytelniania oprócz podania nazwy użytkownika i hasła. Aby chronić konta i systemy przed nieautoryzowanym dostępem, każdy użytkownik musi mieć włączone MFA na swoich kontach. Jednym ze sposobów zapewnienia, że każdy pracownik włączy MFA na swoich kontach, jest zastosowanie menedżera haseł dla firm, który może również przechowywać kody 2FA. Wielu użytkowników nie włącza MFA, ponieważ nie podoba im się ten dodatkowy krok wymagany podczas logowania. Menedżer haseł usuwa tę przeszkodę, przechowując kod 2FA i automatycznie wypełniając go wraz z nazwą użytkownika i hasłem, co przyspiesza logowanie i sprawia, że staje się ono płynniejsze i bezpieczniejsze.
Wprowadź bezpieczny proces wdrażania pracowników i kończenia współpracy
Bezpieczny proces wdrażania nowych pracowników może mieć kluczowe znaczenie również dla bezpiecznego przeprowadzania procesu kończenia współpracy. Wdrażając nowych pracowników, należy podjąć następujące działania:
- Przeprowadź kompleksową kontrolę przeszłości
- Zapewnij nowym pracownikom szkolenia z zakresu bezpieczeństwa
- Przyznawaj nowym pracownikom dostęp tylko do zasobów, których potrzebują do wykonywania swoich obowiązków
- Wyposaż nowych pracowników w menedżera haseł
Podczas kończenia współpracy z pracownikami należy odzyskać cały sprzęt należący do firmy, taki jak laptopy i dyski twarde. Należy również natychmiast cofnąć dostęp do kont, folderów i plików oraz usunąć konta pracowników, które nie będą już używane.
Monitoruj i rejestruj konta uprzywilejowane
Konta uprzywilejowane oznaczają konta z podwyższonymi uprawnieniami. Ponieważ konta uprzywilejowane często mają dostęp do systemów, baz danych i infrastruktury sieciowej organizacji, należy regularnie je monitorować, aby nieuprawnione osoby nie miały do nich dostępu ani nie mogły ich wykorzystać. Rozwiązania PAM pomagają w monitorowaniu kont uprzywilejowanych za pomocą wspólnej funkcji zarządzania kontami uprzywilejowanymi i sesją (PASM), która umożliwia administratorom IT kontrolowanie dostępu do kont uprzywilejowanych, a także monitorowanie, rejestrowanie i audytowanie sesji z uprzywilejowanym dostępem.
Regularnie przeprowadzaj szkolenia dla pracowników w zakresie najlepszych praktyk z obszaru bezpieczeństwa
Pracownicy powinni przechodzić regularne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, aby umieli rozpoznawać typowe cyberzagrożenia i podejrzaną aktywność w organizacji. Jeśli pracownik zauważy, że współpracownik może wykorzystywać dane w złośliwy sposób lub uzyskiwać dostęp do kont, do których nie powinien mieć dostępu, powinien wiedzieć, jak zgłaszać tę podejrzaną aktywność, zanim sytuacja stanie się groźniejsza.
Zapobiegaj zagrożeniom wewnętrznym w organizacji
Zagrożenia wewnętrzne mogą być niezwykle szkodliwe dla organizacji. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożenia wewnętrznego w organizacji, należy zastosować rozwiązanie do zarządzania dostępem uprzywilejowanym, takie jak Zero-Trust KeeperPAM®. Dzięki Zero-Trust KeeperPAM® organizacje mogą uzyskać pełny wgląd, bezpieczeństwo i kontrolę nad wszystkimi uprzywilejowanymi użytkownikami na każdym urządzeniu.
Już dziś poproś o demo, aby przekonać się, jak rozwiązanie Zero-Trust KeeperPAM® może pomóc w ograniczeniu ryzyka zagrożeń wewnętrznych.