Hasło jest naruszone, gdy wycieknie w wyniku naruszenia danych i zostanie udostępnione w dark webie, umożliwiając innym uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do kont online. Ryzyko to wynika
Główna różnica między kluczami dostępu a 2FA polega na tym, że klucze dostępu całkowicie eliminują konieczność wprowadzania hasła przez użytkowników indywidualnych, a 2FA zwiększa bezpieczeństwo konta, wymagając zastosowania dodatkowej metody uwierzytelniania oprócz podania nazwy użytkownika i hasła.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnicach i podobieństwach pomiędzy kluczami dostępu a 2FA oraz które z rozwiązań jest bezpieczniejsze.
Co to są klucze dostępu?
Klucze dostępu to rodzaj uwierzytelniania bezhasłowego, który umożliwia użytkownikom logowanie do kont i aplikacji bez wprowadzania hasła. Zamiast tego klucze dostępu wykorzystują metody odblokowywania urządzeń, takie jak wprowadzenie kodu dostępu, wykorzystanie biometrii (np. Face ID, odcisk palca) lub wzoru przesunięcia palcem.
Czym jest 2FA?
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to druga forma uwierzytelniania, która jest wykorzystywana do potwierdzenia tożsamości użytkownika po prawidłowym wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła. Włączenie 2FA na koncie zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń, umożliwiając dostęp do niego wyłącznie właścicielowi. Do przykładów 2FA należą:
- Kody jednorazowych haseł czasowych (TOTP)
- Uwierzytelnianie biometryczne
- Sprzętowe klucze bezpieczeństwa
- Pytania zabezpieczające
- Klucze dostępu wykorzystywane jako drugi czynnik uwierzytelniający
Najważniejsze różnice pomiędzy kluczami dostępu a 2FA
Oto kilka najważniejszych różnic pomiędzy kluczami dostępu a 2FA.
W przeciwieństwie do 2FA, klucze dostępu całkowicie eliminują konieczność wprowadzania hasła
Po włączeniu kluczy dostępu na koncie nie ma już potrzeby wprowadzania hasła. Ponieważ hasła są usuwane z procesu logowania, konto nie jest już podatne na ataki związane z hasłami, wyłudzanie informacji i naruszenia danych. Inaczej jest w przypadku 2FA, które zwiększa bezpieczeństwo konta chronionego hasłem, wymagając zastosowania dodatkowej metody potwierdzenia tożsamości, co oznacza, że hasło jest nadal podatne na naruszenie. Należy jednak włączyć 2FA na kontach, ponieważ znacznie zmniejsza ono ryzyko naruszenia konta w wyniku naruszenia hasła.
Klucze dostępu nie są podatne na przechwycenie w przeciwieństwie do niektórych metod 2FA
Kolejną istotną różnicą pomiędzy kluczami dostępu a 2FA jest to, że klucze dostępu działają automatycznie (nie wymagają ręcznego wpisywania danych przez użytkownika), dlatego nie są podatne na przechwycenie, a niektóre metody 2FA są podatne na ataki. Do najczęściej stosowanych metod 2FA należą kody 2FA wysyłane za pośrednictwem wiadomości tekstowych i wiadomości e-mail. Chociaż tego typu metody 2FA są wygodne, są również najmniej bezpieczne, ponieważ wiadomości mogą zostać łatwo przechwycone przez cyberprzestępców, co zwiększa prawdopodobieństwo naruszenia konta. Cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać taktyki wyłudzania informacji, aby nakłonić ofiary do ujawnienia kodów 2FA.
Mimo różnic pomiędzy kluczami dostępu a 2FA obie metody uwierzytelniania mają wspólną cechę polegającą na zwiększeniu bezpieczeństwa kont poprzez wyeliminowanie uwierzytelniania jednoskładnikowego, czyli logowania wyłącznie przy użyciu nazwy użytkownika i hasła.
Czy klucze dostępu są bezpieczniejsze niż tradycyjne metody 2FA?
Tak, klucze dostępu są bezpieczniejsze niż tradycyjne metody 2FA, ponieważ eliminują hasła, które są podatne na ataki związane z hasłami, są odporne na wyłudzanie informacji i z założenia obsługują 2FA. Wielu użytkowników nie włącza 2FA ze względu na trudności w użyciu lub dodatkowy czas potrzebny na zalogowanie z zastosowaniem tego rozwiązania. Często prowadzi to do zabezpieczania kont wyłącznie za pomocą haseł, co znacznie ułatwia cyberprzestępcom uzyskanie do nich dostępu.
W przypadku zastosowania kluczy dostępu rezygnacja z włączenia 2FA przez użytkownika nie powoduje zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa konta. Klucze dostępu wymagają uwierzytelnienia przed użyciem, więc 2FA jest częścią procesu logowania przy użyciu klucza dostępu.
Korzystaj z kluczy dostępu, aby zapewnić bezpieczeństwo kont w Internecie
Klucze dostępu należy skonfigurować na każdej stronie internetowej i w aplikacji, w której są dostępne. Aby sprawdzić, które strony internetowe i aplikacje obsługują obecnie wykorzystanie kluczy dostępu jako metody logowania lub metody uwierzytelniania wielkoskładnikowego (MFA), sprawdź nasz katalog kluczy dostępu.
W przypadku stron internetowych i aplikacji, które nie obsługują jeszcze kluczy dostępu, należy zapewnić silne hasła i włączyć 2FA. Menedżer haseł, taki jak Keeper®, może pomóc w tworzeniu haseł, kluczy dostępu i kodów 2FA oraz zarządzaniu nimi. Przechowywanie haseł, kluczy dostępu i kodów 2FA w Keeper umożliwia dostęp do nich z dowolnego miejsca i z dowolnego urządzenia, co sprawia, że proces logowania jest bezpieczniejszy i bardziej wygodny.
Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej, aby przekonać się, jak Keeper Password Manager może pomóc w bezpiecznym zarządzaniu hasłami, kluczami dostępu oraz kodami 2FA.