Zalecany jest wybór rozwiązania PAM opartego na chmurze, ponieważ jest łatwiejsze w zarządzaniu, wysoce skalowalne oraz bardziej opłacalne w porównaniu z lokalnym rozwiązaniem PAM. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się...
Najlepszym sposobem na dostosowanie strategii zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM) na potrzeby rozwoju jest wybór rozwiązania PAM opartego na chmurze, które można skalować wraz z rozwojem organizacji. Dostosowanie strategii PAM na potrzeby rozwoju organizacji może wiązać się z licznymi wyzwaniami, takimi jak bardziej złożona infrastruktura, większa liczba danych uwierzytelniających logowania do zarządzania oraz zwiększona liczba zagrożeń związanych z bezpieczeństwem, dlatego konieczne jest stosowanie elastycznego rozwiązania PAM.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych wyzwaniach dla organizacji związanych z dostosowaniem strategii PAM oraz dlaczego należy wybrać rozwiązanie PAM oparte na chmurze, które można skalować wraz z rozwojem firmy.
Wyzwania związane z dostosowaniem strategii PAM wraz z rozwojem organizacji
Wraz z rozwojem organizacji konieczne jest skalowanie oraz dostosowanie strategii PAM na potrzeby zwiększonej złożoności, zarządzania dostępem, zapewnienia równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a łatwością użycia, spełnienia wymagań dotyczących zgodności oraz rozwiązania problemów ze skalowalnością wykorzystywanego rozwiązania PAM, jeśli istnieje. W przypadku braku odpowiedniego przygotowania organizacji takie wyzwania mogą stanowić poważne przeszkody w utrzymaniu bezpiecznej i wydajnej infrastruktury.
Zwiększenie złożoności infrastruktury
Wraz z rozwojem organizacji infrastruktura staje się coraz bardziej złożona ze względu na większą liczbę użytkowników, urządzeń oraz zasobów w różnych regionach. Może okazać się konieczne przejście na usługi w chmurze lub połączenie rozwiązań lokalnych z rozwiązaniami w chmurze, co wiąże się z nowymi wyzwaniami.
Im większa liczba pracowników zatrudnionych w organizacji, tym większa liczba urządzeń punktów końcowych do zarządzania i zabezpieczenia przez zespół IT. Zróżnicowane punkty końcowe, takie jak laptopy, tablety, telefony i inne urządzenia Internetu rzeczy (IoT), utrudniają zarządzanie dostępem na wszystkich platformach oraz urządzeniach i śledzenie go przez zespół IT. Oprócz zwiększenia liczby nowych pracowników konieczne może być przyznanie nowym użytkownikom w organizacji uprzywilejowanego dostępu do danych poufnych. Każde nowe konto uprzywilejowane zwiększa potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa takich kont we wszystkich systemach.
Zarządzanie danymi uwierzytelniającymi
Rosnąca liczba pracowników zwiększa trudność zarządzania danymi uwierzytelniającymi, zwłaszcza w przypadku użytkowników na kluczowych stanowiskach wymagających uprzywilejowanego dostępu, takich jak pracownicy działu IT lub HR. Rozwój organizacji oprócz dodawania kont wymaga również zarządzania dostępem do danych oraz jego okresem. Dlatego konieczne jest wdrożenie strategii PAM umożliwiającej śledzenie uprzywilejowanego dostępu, zarówno stałego, jak i tymczasowego. Solidny system z zastosowaniem zasady najniższego poziomu uprawnień (PoLP) ułatwia przeprowadzanie audytu kont uprzywilejowanych oraz określanie, czy konieczne jest zachowanie dotychczasowego poziomu dostępu.
Zapewnienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a łatwością użycia
Aby umożliwić pracownikom wydajne wykonywanie zadań, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa i łatwości użycia systemów w organizacji. Może to jednak stanowić wyzwanie w przypadku większej liczby pracowników ze względu na zróżnicowane potrzeby w zakresie dostępu. Zbyt rygorystyczne zabezpieczenia mogą zmniejszyć produktywność, a niedostateczna kontrola może zwiększyć ryzyko naruszeń. Kontrola dostępu oparta na rolach (RBAC) zapewnia pracownikom dostęp wyłącznie do danych poufnych niezbędnych do wykonywania przydzielonych zadań w organizacji. Zapewniając przyznawanie dostępu w zależności od ról, RBAC ułatwia kontrolę dostępu do określonych danych oraz ogranicza dostęp pracowników do poufnych systemów bez odbierania dostępu do systemów i danych niezbędnych do wykonywania zadań. Logowanie jednokrotne (SSO) natomiast umożliwia pracownikom dostęp do wszystkich autoryzowanych systemów po pojedynczym zalogowaniu, bez konieczności osobnego logowania do poszczególnych systemów. Nie tylko zwiększa to bezpieczeństwo poprzez ograniczenie konieczności zarządzania kilkoma zestawami danych uwierzytelniających, ale także prowadzi do zwiększenia produktywności poprzez oszczędność czasu oraz uproszczenie dostępu pracowników do niezbędnych zasobów. Podczas dostosowania strategii PAM upewnij się, że rozwiązanie PAM obsługuje zarówno RBAC, jak i SSO.
Rozwiązywanie problemów ze skalowalnością wykorzystywanego rozwiązania PAM
Aktualnie wykorzystywane rozwiązanie PAM może spełniać swoje zadanie w przypadku mniejszego zespołu lub mniejszej liczby systemów, ale wraz z rozwojem organizacji jego skalowanie może okazać się niemożliwe. Należy wdrożyć w organizacji rozwiązanie PAM oparte na chmurze, które umożliwia skalowanie wraz z rozwojem firmy bez uszczerbku dla bezpieczeństwa lub wydajności i dostosowanie do większej liczby uprzywilejowanych użytkowników, systemów, platform i danych.

Spełnienie wymogów dotyczących zgodności
Wraz z ekspansją organizacji na nowe regiony lub kraje pojawiają się nowe wyzwania związane z wymogami w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami. Ponieważ poszczególne jurysdykcje stosują odrębne wymagania dotyczące zabezpieczenia uprzywilejowanych danych, należy zapewnić zgodność organizacji z określonymi przepisami w zależności od lokalizacji.
Do typowych wymagań dotyczących zgodności, które różnią się w zależności od branży i lokalizacji, należą:
- Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO): dotyczy organizacji prowadzących sprzedaż na rzecz klientów zlokalizowanych w Unii Europejskiej.
- Ustawa o możliwości przenoszenia i odpowiedzialności w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych (HIPAA): dotyczy sektora opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych.
- Service Organization Control Type 2 (SOC 2): dobrowolne ramy zgodności koncentrujące się na takich aspektach jak bezpieczeństwo danych, dostępność, integralność przetwarzania, prywatność i poufność, które dotyczą przede wszystkim firm sprzedających produkty i usługi oparte na chmurze.
Wymienione przepisy wymagają ścisłej kontroli organizacji nad dostępem do danych poufnych. Zapewnienie możliwości skalowania rozwiązania PAM wraz z rozwojem organizacji oraz dostęp do scentralizowanego pulpitu nawigacyjnego na potrzeby zarządzania uprzywilejowanym dostępem i przeprowadzania jego audytu jest niezbędne na potrzeby spełnienia wymogów dotyczących zgodności i zminimalizowania ryzyka.
Wybierz rozwiązanie PAM oparte na chmurze, które można skalować wraz z rozwojem firmy
Aby sprostać rosnącej liczbie wyzwań, należy wybrać rozwiązanie PAM oparte na chmurze, które można skalować wraz z rozwojem firmy, takie jak KeeperPAM®: rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa oparte na chmurze, które wykorzystuje podejście zero-trust oraz zero-knowledge.
Rozwiązanie KeeperPAM jest najlepszym rozwiązaniem dla rozwijających się organizacji ze względu na dużą skalowalność. RBAC umożliwia administratorom IT szybką inicjalizację kont po dodaniu nowych użytkowników lub działów w organizacji oraz zapewnienie pracownikom dostępu wyłącznie do niezbędnych danych i systemów. Ponadto funkcje, takie jak dostęp typu just-in-time (JIT), umożliwiają łatwe przydzielanie tymczasowego dostępu wyłącznie w razie potrzeby oraz automatyczne cofanie takiego dostępu po zakończeniu zadania. Rozwiązanie Keeper oferuje setki integracji, które umożliwiają zespołom ds. bezpieczeństwa i DevOps bezpieczne korzystanie z preferowanych rozwiązań wraz z rozwojem infrastruktury i zasobów technologicznych.
Skalowalność rozwiązania KeeperPAM umożliwia zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa wraz ze wzrostem zapotrzebowania na dostęp w rozwijającej się organizacji. Możliwość dostępu do magazynu Keeper Vault z dowolnego miejsca ułatwia użytkownikom pracę w różnych lokalizacjach i na różnych urządzeniach, zapewniając skalowanie rozwiązania PAM wraz z rosnącymi potrzebami firmy.
Przygotuj strategię PAM na przyszłe wyzwania, wykorzystując rozwiązanie KeeperPAM
Przejdź na rozwiązanie PAM z możliwością skalowania takie jak KeeperPAM, aby przygotować rozwijającą się organizację na przyszłe wyzwania. Przygotowanie strategii PAM na przyszłość za pomocą rozwiązania KeeperPAM zapewnia gotowość na przyszłe wyzwania związane z dostosowaniem strategii PAM w większości organizacji, takie jak złożona infrastruktura, zarządzanie większą liczbą kont uprzywilejowanych, zapewnienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a łatwością użycia oraz rozwiązywanie problemów związanych ze skalowalnością.
Zamów wersję demo rozwiązania KeeperPAM już dziś, aby usprawnić strategię PAM.