Platforma TikTok Shop jest ogólnie bezpieczna, ale należy zachować ostrożność podczas zakupów na każdej platformie internetowej. TikTok Shop to część platformy TikTok, która umożliwia zakup produktów
Zabezpieczenia Internetu rzeczy (IoT) chronią urządzenia IoT i sieci, z którymi się łączą, przed cyberatakami. Urządzenie IoT to każde urządzenie, które łączy się z Internetem, w tym kamery w dzwonkach do drzwi, elektroniczne nianie, inteligentne żarówki i termostaty. Stwarza to zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa, ponieważ wszystko, co może połączyć się z Internetem, jest zagrożone zhakowaniem. Istnieje wiele technik ograniczania skutków udanych cyberataków i zmniejszania ilości takich ataków. Jedną z nich jest poprawa bezpieczeństwa Internetu rzeczy (IoT).
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ważne jest zabezpieczanie urządzeń IoT i jak zabezpieczać takie urządzenia.
Czym jest IoT?
Internet rzeczy (IoT) odnosi się do sieci urządzeń fizycznych, które łączą się i wymieniają dane między sobą oraz systemami opartymi na chmurze za pośrednictwem Internetu. Prawdopodobnie codziennie używasz takich urządzeń. Niektóre przykłady urządzeń IoT obejmują urządzenia inteligentnego domu, urządzenia do noszenia na sobie i osobiste urządzenia medyczne. Podatne na zagrożenia i niezabezpieczone urządzenia IoT są narażone na ryzyko zhakowania i ujawnienia poufnych informacji ofiary cyberprzestępcom, którzy następnie mogą wykorzystać te informacje do złośliwych działań lub uzyskania korzyści finansowych.
Znaczenie zabezpieczeń IoT
Wdrożenie środków bezpieczeństwa IoT jest niezbędne, ponieważ urządzenia IoT są jedną z wielu dróg, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać do naruszenia domowej sieci wi-fi. Ofiary często lekceważą podatność swoich inteligentnych urządzeń na zagrożenia, nie zdając sobie sprawy z potencjalnie katastrofalnych konsekwencji pozostawienia ich bez ochrony.
Zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń IoT wymaga teraz jeszcze większej uwagi niż w przeszłości, ze względu na coraz częstsze korzystanie z możliwości pracy zdalnej i hybrydowej. Jeśli środki ostrożności w zakresie IoT nie są wdrożone, cyberprzestępcy mogą skutecznie naruszyć sieć domową ofiary, uzyskując tym samym dostęp do wszystkich urządzeń w danej sieci, w tym do urządzeń służbowych.
Bezpieczeństwo i inne zagrożenia w przypadku urządzeń IoT
Niektóre z najczęstszych zagrożeń bezpieczeństwa związanych z niezabezpieczonymi urządzeniami IoT to nieautoryzowany dostęp, naruszenia danych, ataki na wiele urządzeń i ataki DDoS.
Nieautoryzowany dostęp
Nieautoryzowany dostęp to udane naruszenie systemu, serwera lub urządzenia ofiary. Nieautoryzowany dostęp do urządzenia IoT ofiary stanowi duże ryzyko, ponieważ może umożliwić cyberprzestępcom kradzież prywatnych danych, kradzież tożsamości, a nawet kradzież pieniędzy w wyniku oszustwa.
Naruszenia danych
Naruszenia danych mają miejsce, gdy cyberprzestępca włamuje się do sieci użytkownika i kradnie informacje. Często ataki te są możliwe, ponieważ cyberprzestępcom udaje się przedostać do podatnych na ataki systemów, które nie korzystają ze środków bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy mogą zainstalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniach IoT, znane jako malware. Po zainstalowaniu na urządzeniu złośliwe oprogramowanie może wykonać wiele czynności, takich jak dostęp do kamery i mikrofonu urządzenia IoT.
Ataki na wiele urządzeń
Ataki na wiele urządzeń mają miejsce, gdy jedno urządzenie IoT zostanie naruszone, tworząc furtkę do naruszenia innych urządzeń w tej samej sieci. Dzieje się tak, gdy jedno urządzenie IoT zostaje dołączone do botnetu, czyli zbioru połączonych ze sobą urządzeń, a jego zainfekowanie prowadzi do przejęcia kontroli przez któryś z popularnych rodzajów złośliwego oprogramowania. Te zainfekowane urządzenia mogą pozostać niewykryte, ponieważ celem złośliwego oprogramowania nie jest natychmiastowe przeprowadzenie ataku, ale dalsze rozprzestrzenienie złośliwego oprogramowania na inne urządzenia w tej samej sieci.
Ataki DDoS
Atak DDoS (rozproszona odmowa dostępu) działa w celu negatywnego wpływania na poziomy ruchu na atakowanym serwerze poprzez przeciążenie go ruchem internetowym. Gdy nadmiar ruchu przeciąży serwer, może doprowadzić do jego spowolnionego działania, lub, w ciężkich przypadkach, do całkowitej awarii systemu.
Do przeprowadzenia ataku DDoS atakującemu wystarczy tylko uzyskanie adresu IP i przeciążenie urządzenia IoT nadmiernym, nietypowym ruchem. Ruch ten może spowodować odłączenie urządzenia od Internetu i doprowadzić do jego całkowitego wyłączenia. Botnety IoT są powszechnie wykorzystywane przez cyberprzestępców do przeprowadzania ataków DDoS w celu zakłócenia działania usługi.
Jak zabezpieczyć urządzenia IoT?
Oto kilka najlepszych praktyk, które możesz wdrożyć w celu zabezpieczenia urządzeń IoT.
1. Używaj silnych haseł
Tworzenie silnych haseł jest fundamentem zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa urządzeń IoT. Silne hasło jest niepowtarzalne, składa się co najmniej z 16 znaków i zawiera wielkie i małe litery, cyfry i symbole. Używanie niepowtarzalnych i silnych haseł zabezpieczy konta urządzeń IoT przed naruszeniami.
2. Zabezpieczaj sieć wi-fi
Sieć wi-fi to brama, którą cyberprzestępcy mogą wykorzystać do uzyskania dostępu do urządzeń IoT. Jeśli cyberprzestępca uzyska dostęp do sieci, może wykorzystać wszystkie podłączone urządzenia i całą sieć wi-fi. Ryzyko to można ograniczyć, zmieniając domyślne hasło routera wi-fi na takie, które jest silne i niepowtarzalne. Pamiętaj, aby zmienić także domyślną nazwę sieci wi-fi na nową, która nie zawiera danych osobowych, takich jak imię lub nazwisko. Jednym z dodatkowych środków, które możesz zastosować w celu ochrony sieci wi-fi, jest włączenie szyfrowania za pośrednictwem ustawień administratora routera wi-fi.
3. Odłączaj urządzenia IoT, gdy nie są używane
Zmniejszenie powierzchni ataku można przeprowadzić poprzez zwykłe odłączenie urządzeń IoT, gdy ich nie używasz. Zmniejszy to ryzyko ataków, ponieważ eliminujesz to urządzenie jako drogę do uzyskania dostępu do sieci.
4. Dostosowuj ustawienia urządzenia IoT
Ważne jest również, aby przeanalizować ustawienia urządzeń IoT i wyłączyć wszelkie funkcje i usługi, z których nie będziesz korzystać. Często urządzenia te mają wiele funkcji, które nie są dla Ciebie konieczne ani istotne. Te bezczynne funkcje stanowią zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa, ponieważ zwiększają powierzchnię ataku.
5. Na bieżąco przeprowadzaj aktualizacje
Dopilnowanie, aby wszystkie urządzenia IoT miały zainstalowane najnowsze aktualizacje, pozwala im działać bezproblemowo i zachować ochronę. Aktualizacje te zapewniają krytyczne poprawki bezpieczeństwa wszelkich znanych luk w zabezpieczeniach, a także poprawiają wydajność. Zaniedbanie aktualizacji urządzeń jedynie ułatwia cyberprzestępcom ich wykorzystanie.
6. Poprawiaj fizyczne środki bezpieczeństwa
Podjęcie środków zapobiegawczych wymaga również wzięcia pod uwagę otoczenia fizycznego. Właściciele urządzeń IoT muszą brać pod uwagę nie tylko zagrożenia internetowe, ale także powinni rozumieć ryzyko ataków fizycznych, takich jak manipulacje. Ważne jest, aby fizycznie zabezpieczyć urządzenia IoT, aby uniemożliwić cyberprzestępcom fizyczny dostęp do nich. Niektóre proste sposoby na zastosowanie tej metody to upewnienie się, że urządzenia IoT znajdują się walizkach odpornych na manipulacje, są schowane i poza zasięgiem, gdy nie są używane.
7. Skonfiguruj MFA na wszystkich urządzeniach
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) działa jako dodatkowa warstwa zabezpieczeń do kont, ponieważ do zalogowania wymaga co najmniej jednej metody uwierzytelniania. Zabezpiecza to konta w przypadku, gdy cyberprzestępca zdobędzie Twoje hasło. Po włączeniu MFA cyberprzestępca potrzebowałby również dodatkowego sposobu uwierzytelniania tożsamości, a nie ma możliwości jego użycia. Aby chronić urządzenie IoT, włącz MFA na wszystkich kontach, które pozwalają na jego zastosowanie.
Ochrona urządzeń IoT przed nowymi zagrożeniami
Ponieważ urządzenia IoT stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, ich potencjalne wykorzystanie przez cyberprzestępców stanowi poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Aby chronić urządzenia IoT, rozważ wdrożenie najlepszych praktyk wymienionych powyżej. Ważnym działaniem, które możesz podjąć już dziś, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko, jest wprowadzenie niepowtarzalnych i solidnych haseł na wszystkich urządzeniach i kontach.