Platforma TikTok Shop jest ogólnie bezpieczna, ale należy zachować ostrożność podczas zakupów na każdej platformie internetowej. TikTok Shop to część platformy TikTok, która umożliwia zakup produktów
Po wystąpieniu poważnej utraty danych aż 94% firm nie jest w stanie ich odzyskać, dlatego tak ważne jest podejmowanie działań na rzecz ochrony danych przez każdą organizację. Aby zapobiegać utracie danych, organizacje powinny regularnie tworzyć kopie zapasowe danych, aktualizować oprogramowanie, przechowywać dane poufne w zaszyfrowanym magazynie, korzystać z oprogramowania antywirusowego, wdrażać dostęp z najniższym poziomem uprawnień oraz zapewnić pracownikom menedżera haseł.
Czytaj dalej, aby poznać typowe przyczyny utraty danych oraz szczegółowe wskazówki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa danych w organizacji.
Co powoduje utratę danych?
Utrata danych w organizacjach jest najczęściej spowodowana błędem ludzkim, uszkodzonym dyskiem twardym lub złośliwym oprogramowaniem.
Błąd ludzki
Jedną z najczęstszych przyczyn utraty danych jest błąd ludzki. Błędy ludzkie są nieuniknione. Mogą to być drobne błędy, takie jak rozlanie płynu na laptopa lub przypadkowe usunięcie plików. Organizacje muszą być gotowe na wszelkiego rodzaju scenariusze utraty danych, w tym błędy pracowników.
Uszkodzony dysk twardy
Awarie dysku twardego zdarzają się zaskakująco często. Dysk twardy jest najbardziej delikatnym elementem komputera, a jego uszkodzenie na skutek niewłaściwego lub nadmiernego wykorzystania może prowadzić do utraty danych, zwłaszcza gdy nie jest regularnie tworzona kopia zapasowa. Zużycie dysku twardego jest normalnym zjawiskiem, ale należy umieć rozpoznać oznaki wskazujące na możliwość awarii w najbliższej przyszłości, takie jak przegrzewanie, częste błędy lub zawieszanie i powolne działanie.
Złośliwe oprogramowanie
Złośliwe oprogramowanie jest tworzone na potrzeby kradzieży, modyfikacji, szyfrowania lub usuwania danych. Nieświadome pobranie przez pracownika złośliwego oprogramowania z Internetu lub kliknięcie załącznika do wiadomości e-mail albo linku w wyłudzającej informacje wiadomości e-mail może prowadzić do zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Złośliwe oprogramowanie zainstalowane na urządzeniu może naruszyć konta, pliki i inne ważne dane. Następnie złośliwe oprogramowanie może rozprzestrzeniać się w sieci organizacji i naruszyć pozostałe dane, do których dotrze.
Sześć wskazówek umożliwiających zapobieganie utracie danych w organizacji
Oto kilka wskazówek dotyczących zapobiegania utracie danych w organizacjach.
1. Regularnie twórz kopie zapasowe danych
Tworzenie kopii zapasowych wszystkich danych firmy zapewnia ich bezpieczeństwo w przypadku naruszenia danych organizacji lub zainfekowania jej systemów przez złośliwe oprogramowanie. Bez względu na wybraną w organizacji lokalizację przechowywania danych, w chmurze lub na serwerach fizycznych, najlepszą praktyką jest utworzenie kilku kopii zapasowych w różnych lokalizacjach. Dzięki temu w przypadku awarii jednej z nich organizacja może wykorzystać inną kopię zapasową.
2. Aktualizuj oprogramowanie
Aktualizacje oprogramowania nie tylko dodają nowe funkcje, ale także usuwają luki w zabezpieczeniach, zapewniają nowe funkcje zabezpieczeń, naprawiają błędy i poprawiają wydajność. Brak natychmiastowej aktualizacji oprogramowania po udostępnieniu aktualizacji może narazić organizację na większe ryzyko utraty danych z powodu pozostawionych bez poprawek luk w zabezpieczeniach. Niezaktualizowane luki w zabezpieczeniach umożliwiają cyberprzestępcom przedostanie się do sieci organizacji. Zachęcaj pracowników do regularnego aktualizowania oprogramowania, a w razie potrzeby przeprowadź wdrożenie rozwiązania, które wymusza aktualizacje oprogramowania na urządzeniach służbowych pracowników.
3. Przechowuj dane w zaszyfrowanym magazynie
Przechowywanie w zaszyfrowanym magazynie ułatwia zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej poufnych danych organizacji, ponieważ dane są szyfrowane przez cały czas, a dostęp do nich mogą uzyskać tylko upoważnieni użytkownicy. Należy stosować w organizacji rozwiązanie do szyfrowanego przechowywania danych wykorzystujące architekturę zero-trust, zero-knowledge oraz szyfrowanie 256-bitowym kluczem. Oprócz szyfrowania przechowywanych danych organizacje powinny również zapewnić szyfrowanie danych podczas ich przesyłania. Chroni to dane na wszystkich istotnych etapach, utrudniając cyberprzestępcom ich kradzież lub modyfikację.
4. Zapewnij pracownikom menedżera haseł
Rozwiązanie do zarządzania hasłami ułatwia ograniczenie ryzyka naruszenia danych w organizacji, umożliwiając bezpieczne zarządzanie hasłami oraz ich udostępnianie. Wykorzystanie menedżera haseł umożliwia wymuszenie stosowania przez pracowników najlepszych praktyk podczas tworzenia haseł oraz uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). Menedżer haseł może również ułatwić pracownikom bezpieczne udostępnianie haseł i plików, zapobiegając narażeniu danych poufnych na ryzyko przechwycenia przez nieupoważnionych użytkowników.
5. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego
Złośliwe oprogramowanie może spowodować poważne szkody w organizacjach. Najczęściej stosowanym do ataków na organizacje rodzajem złośliwego oprogramowania jest oprogramowanie wymuszające okup. Według raportu dotyczącego stanu bezpieczeństwa poczty e-mail i współpracy z 2024 r., 80% uczestników badania było celem ataku oprogramowania wymuszającego okup w ciągu ostatniego roku. Aby ograniczyć ryzyko utraty danych organizacji w wyniku ataków z użyciem oprogramowania wymuszającego okup, należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe na każdym urządzeniu pracowników, w tym na urządzeniach BYOD. Równie ważne jest szkolenie pracowników w zakresie rezygnacji z klikania złośliwych linków oraz załączników, ponieważ są to najczęstsze sposoby dostarczania oprogramowania wymuszającego okup.
6. Kontroluj dostęp pracowników do zasobów organizacji
Należy wdrożyć w organizacji zasadę dostępu z najniższym poziomem uprawnień (PoLP), aby zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do jej zasobów. Zgodnie z tą zasadą pracownicy powinni mieć dostęp wyłącznie do systemów i danych niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań. Przyznawanie pracownikom jak najniższego poziomu dostępu do zasobów zapewnia ograniczenie ryzyka utraty danych w organizacji na skutek błędu ludzkiego spowodowanego przez pracownika z nadmiernymi uprawnieniami. Jednym z najlepszych sposobów wdrożenia tej zasady w organizacjach jest zastosowanie rozwiązania do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM).
Zapobiegaj utracie danych, wykorzystując menedżera dostępu uprzywilejowanego
Aby ograniczyć ryzyko utraty danych, wymagane jest stosowanie środków zapobiegawczych przez każdego użytkownika indywidualnego oraz organizację. Rozwiązanie do zarządzania dostępem uprzywilejowanym, takie jak KeeperPAM® wykorzystujące podejście zero-trust, może pomóc w zapobieganiu utracie danych w organizacjach poprzez zabezpieczanie haseł, danych uwierzytelniających, kluczy tajnych i połączeń zdalnych, co ułatwia ochronę przed atakującymi wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Już dziś poproś o demo, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak rozwiązanie zero-trust KeeperPAM może pomóc w zapobieganiu utracie danych w organizacji.