Rozwiązanie Keeper Password Manager zostało uznane za najlepsze rozwiązanie jesieni 2024 r. w dziedzinie menedżera haseł dla przedsiębiorstw, małych i średnich firm przez użytkowników platformy G2, która jest największym...
W ciągu ostatniego roku nastąpiły znaczące zmiany w branży cyberbezpieczeństwa, które mogą zmienić kierunek jej rozwoju.
Keeper we współpracy z firmą analityczną Enterprise Management Associates (EMA) przedstawia raport opisujący trendy dotyczące bezpieczeństwa informacji oraz zgodności 2024 i obejmujący analizę najnowszych badań i danych branżowych na potrzeby podkreślenia najważniejszych zmian w branży cyberbezpieczeństwa oraz obserwacji w zakresie bieżących trendów i przyszłego rozwoju.
Rozwój branży cyberbezpieczeństwa wymusza na organizacjach konieczność dostosowania się do nowych trendów i technologii, aby zapewnić skuteczną ochronę przed nieustannie zmieniającymi się zagrożeniami. Ten wpis na blogu przedstawia obecne i przewidywane trendy związane z zarządzaniem tożsamością i dostępem (IAM), zarządzaniem uprzywilejowanym dostępem (PAM) oraz podejściem zero-trust.
Oprócz zagadnień IAM, PAM i podejścia zero-trust raport przedstawiający trendy dotyczące bezpieczeństwa informacji oraz zgodności 2024 zawiera informacje dotyczące trendów i obserwacji w zakresie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa API, bezpieczeństwa i prywatności danych, bezpieczeństwa punktów końcowych i poczty e-mail, bezpieczeństwa sieci, zgodności z obowiązującymi przepisami, zarządzania informacjami i zdarzeniami zabezpieczeń (SIEM), wglądu oraz systemu rozszerzonego wykrywania zagrożeń i reagowania na nie (XDR).
Pobierz raport opisujący trendy dotyczące bezpieczeństwa informacji oraz zgodności 2024, aby dowiedzieć się więcej.
Trendy dotyczące IAM oraz PAM
IAM to kompleksowa struktura i zestaw technologii opracowanych na potrzeby zarządzania tożsamościami cyfrowymi, kontroli dostępu użytkowników do systemów i zasobów oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu dostępu do środowiska IT organizacji dla poszczególnych użytkowników. PAM koncentruje się na zabezpieczaniu dostępu z podwyższonymi uprawnieniami i dostępu uprzywilejowanego oraz zarządzaniu nimi w organizacji.
Technologie IAM i PAM współpracują ze sobą, tworząc solidną i bezpieczną strukturę zarządzania dostępem. IAM skupia się na zarządzaniu tożsamościami użytkowników oraz ich dostępem do zasobów, a PAM dotyczy specyficznych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa kont uprzywilejowanych i dostępu z podwyższonymi uprawnieniami do infrastruktury IT organizacji.
EMA wykazuje wzrost zainteresowania IAM oraz PAM w wyszukiwaniach Google w latach 2019–2023, co świadczy o tym, że organizacje oraz użytkownicy indywidualni mają świadomość znaczenia kontroli dostępu. Jest to zgodne z najnowszymi badaniami dotyczącymi kluczowego znaczenia PAM: 91% liderów IT stwierdziło, że produkt PAM zapewnia większą kontrolę nad aktywnością użytkowników uprzywilejowanych, co zmniejsza ryzyko naruszeń wewnętrznych i zewnętrznych o potencjalnie katastrofalnych skutkach.
Rozwój nowych technologii poszerza możliwości ataków i tworzy nowe zagrożenia, co zwiększa wyzwania stojące przed liderami z branży IT oraz bezpieczeństwa. Według ostatniego raportu z obserwacjami, 95% liderów ds. IT i bezpieczeństwa uważa, że cyberataki są bardziej zaawansowane niż kiedykolwiek wcześniej. Mimo zmieniającego się krajobrazu zagrożeń podstawowe zasady ochrony organizacji w cyfrowym świecie pozostają aktualne. Integracja rozwiązań, które zapobiegają najbardziej rozpowszechnionym cyberatakom, w tym rozwiązań do zarządzania hasłami i PAM, zapewnia wielowarstwowe podejście do bezpieczeństwa, które przetrwało próbę czasu.
Keeper zapewnia organizacjom niezbędne elementy kompleksowej strategii IAM: integrację jednokrotnego logowania (SSO), PAM oraz menedżer haseł z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym (MFA), kontrolą dostępu opartą na rolach (RBAC) oraz innymi środkami bezpieczeństwa, w tym monitorowaniem zachowań użytkowników końcowych pod kątem nietypowej aktywności logowania. Elementy te są dostępne za pośrednictwem wykorzystującego podejście zero-trust rozwiązania KeeperPAM™, które łączy trzy kluczowe produkty IAM w jedną ujednoliconą platformę PAM: Keeper Enterprise Password Manager (EPM), Keeper Secrets Manager (KSM) oraz Keeper Connection Manager (KCM).
Organizacje traktują priorytetowo konsolidację rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa
Według ostatnich badań EMA 45% organizacji wskazało konsolidację narzędzi jako najważniejszy czynnik podczas wyboru nowych narzędzi. Spodziewane jest upowszechnienie tego trendu w miarę poszukiwania przez organizacje uproszczonych rozwiązań w celu zastąpienia używanych narzędzi z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz IT. Ostatnie badania wykazały, że 84% liderów IT chce uprościć rozwiązanie z zakresu PAM w 2023 r., podkreślając potrzebę wprowadzenia w branży prostszych, skonsolidowanych narzędzi.
Tradycyjne produkty PAM są drogie, trudne we wdrożeniu i w użyciu, co jest przeszkodą w ich zastosowaniu. Branża potrzebuje nowoczesnych, ujednoliconych rozwiązań PAM, które są przeznaczone do wykorzystujących podejście zero-trust środowisk IT opartych na kilku chmurach i na potrzeby rozproszonego, zdalnego modelu pracy.
Firma Keeper opracowała rozwiązanie KeeperPAM w odpowiedzi na to zapotrzebowanie.
KeeperPAM zapewnia szereg korzyści, takich jak:
- Opłacalność: mniej produktów do zakupu i łatwiejsze zarządzanie przez dział IT przy mniejszej liczbie osób.
- Szybkie wdrożenie: płynne wdrożenie oraz integracja z dowolną technologią lub stosem tożsamości w ciągu zaledwie kilku godzin.
- Łatwość użycia: ujednolicona konsola administratora i nowoczesny interfejs użytkownika dla każdego pracownika bez względu na wykorzystywane urządzenie — średni czas szkolenia poniżej dwóch godzin.
- Kompleksowy wgląd: łatwiejsze przeprowadzanie audytów i zachowanie zgodności z wykorzystaniem kontroli dostępu opartej na rolach oraz rejestrowania zdarzeń i raportowania w całej organizacji.
- Wykorzystanie najwyższej klasy zabezpieczeń: Keeper umożliwia przejście do modelu zero-trust i zero-knowledge, zachowując całość procesu zarządzania kluczami szyfrowania po stronie klienta.
Już dziś poproś o demo, aby przekonać się, jak działa KeeperPAM.
Oprócz opłacalności, łatwości wdrożenia i obsługi przez użytkowników końcowych, rozwiązania PAM muszą zapewniać niezbędne funkcje z zakresu architektury zero-trust i zabezpieczeń zero-knowledge.
Podejście zero-trust wspiera innowacje w zakresie bezpieczeństwa
Zero-trust to podejście z zakresu cyberbezpieczeństwa oparte na domyślnej zasadzie braku zaufania, wymagające ciągłej weryfikacji i potwierdzenia przed uzyskaniem dostępu do zasobów w sieci. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli zabezpieczeń opartych na strefach, podejście zero-trust zakłada, że zagrożenia istnieją zarówno w sieci, jak i poza nią. Podejście to koncentruje się na ścisłej kontroli dostępu i środkach uwierzytelniania, wymagając od użytkowników i urządzeń rygorystycznej weryfikacji przed uzyskaniem dostępu do zasobów.
Badanie przeprowadzone przez EMA dotyczące gotowości organizacji do wdrożenia podejścia zero-trust wykazało, że 62% uczestników rozpoczyna ten proces. Rosnąca skala wdrożeń podejścia zero-trust będzie powodować wzrost zapotrzebowania na rozwiązania i metodyki z tego zakresu.
Platforma cyberbezpieczeństwa Keeper oferuje zabezpieczenia i zgodność podejścia zero-trust poprzez ujednolicenie zarządzania hasłami, kluczami tajnymi i połączeniami uprzywilejowanymi w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem zastrzeżonego modelu szyfrowania zero-knowledge Keeper.
Zero-trust to filozofia, która w najbliższej przyszłości będzie wspierać innowacje dotyczące bezpieczeństwa.
Keeper od samego początku stosuje podejście zero-trust i zabezpieczenia zero-knowledge u podstaw projektu oraz architektury. Podejście zero-trust ma szansę całkowicie zrewolucjonizować przyszłość branży cyberbezpieczeństwa i znacząco zmienić sposób działania oraz komunikacji systemów informatycznych, a Keeper jest liderem w tej dziedzinie.
Nieustające zmiany w branży cyberbezpieczeństwa
Nieustające innowacje oraz zmiany są nieodłączną częścią branży cyberbezpieczeństwa. Organizacje, które dostosowują się do tych zmian, są lepiej przygotowane do ochrony zasobów i danych przed pojawiającymi się zagrożeniami oraz cyberatakami. Wdrożenie rozwiązań PAM i podejścia zero-trust ma kluczowe znaczenie dla organizacji na potrzeby wzmocnienia stanu zabezpieczeń i ograniczenia ryzyka w coraz bardziej złożonym środowisku technologicznym oraz biznesowym.
Pobierz raport opisujący trendy dotyczące bezpieczeństwa informacji oraz zgodności 2024, aby dowiedzieć się więcej.