Platforma TikTok Shop jest ogólnie bezpieczna, ale należy zachować ostrożność podczas zakupów na każdej platformie internetowej. TikTok Shop to część platformy TikTok, która umożliwia zakup produktów
Najlepsze praktyki w zakresie bezpiecznego wprowadzania pracowników obejmują przeprowadzanie kompleksowych kontroli przeszłości pracowników, szkolenie w zakresie bezpieczeństwa dla nowych pracowników, zapewnienie pracownikom dostępu na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień, zapewnienie im menedżera haseł oraz ciągłe monitorowanie aktywności pracowników pod kątem nietypowych zachowań. Im bezpieczniejszy proces wdrażania pracowników, tym łatwiejszy i bezpieczniejszy jest proces kończenia z pracownikami współpracy.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o najlepszych praktykach w zakresie bezpiecznego wdrażania pracowników oraz znaczenia tego procesu.
Czym jest bezpieczne wdrażanie pracowników i dlaczego jest istotne?
Bezpieczne wdrażanie pracowników odnosi się do procedur związanych z wdrażaniem pracowników w sposób kładący nacisk na przestrzeganie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. Celem bezpiecznego procesu wdrożeniowego jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno danych organizacji, jak i danych pracownika. Bezpieczny proces wdrażania pracowników nie tylko ogranicza luki w zabezpieczeniach, ale także ułatwia organizacjom przestrzeganie przepisów i ograniczenie ryzyka zagrożeń wewnętrznych.
Pięć bezpiecznych praktyk w zakresie wdrażania pracowników
Oto kilka najlepszych praktyk w zakresie bezpiecznego wdrażania pracowników.
1. Przeprowadzanie kompleksowych kontroli przeszłości
Weryfikacja przeszłości jest kluczowym etapem w procesie zatrudniania nowych pracowników. Przed zatrudnieniem pracownika organizacje powinny przeprowadzić kompleksową weryfikację przeszłości kandydata, która potwierdzi jego wykształcenie, historię zatrudnienia i historię karalności. Ponadto organizacje powinny wymagać od każdego potencjalnego pracownika przedstawienia referencji, które mogą być potwierdzeniem jego charakteru i wiarygodności.
2. Zapewnienie nowym pracownikom szkolenia z zakresu bezpieczeństwa
Odpowiednie szkolenie pracowników w zakresie najlepszych praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa pomaga ograniczyć ryzyko popełnienia przez nich błędu mogącego prowadzić do naruszenia. W pierwszym dniu zatrudnienia pracownika należy przeprowadzić szkolenie dotyczące bezpieczeństwa, które obejmuje wiedzę z zakresu wyłudzania informacji, odpowiedniego postępowania z danymi firmy i najlepszych praktyk w zakresie haseł. Im więcej pracowników jest przeszkolonych w zakresie cyberbezpieczeństwa, tym bezpieczniejsza będzie organizacja.
3. Zapewnianie dostępu na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień
Wdrożenie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP) w organizacji zapewnia pracownikom dostęp do zasobów niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych – nie więcej i nie mniej. Pracownicy często otrzymują nadmierne uprawnienia, co prowadzi do zwiększenia powierzchni ataku. Im większa powierzchnia ataku organizacji, tym łatwiej cyberprzestępcom poruszać się równolegle w sieci w przypadku jej naruszenia.
Oprócz zmniejszenia powierzchni ataku organizacji zapewnienie dostępu z najniższym poziomem uprawnień pomaga ograniczyć ryzyko zagrożeń wewnętrznych i spełnić wymogi przepisów prawa takich jak ustawa dotycząca możliwości przenoszenia i rozliczalności ubezpieczeń zdrowotnych HIPAA oraz ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Wdrażając pracownika, należy zapewnić mu dostęp tylko do zasobów niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań. Jeśli pracownik będzie w późniejszym czasie potrzebować szerszego zakresu uprawnień, będzie musiał uzasadnić swój wniosek i otrzyma te uprawnienia tylko wtedy, gdy będą one bezpośrednio związane z jego obowiązkami. Zbyt wczesne przyznawanie pracownikom nadmiernych uprawnień może być szkodliwe dla organizacji, dlatego lepiej zachować bezpieczeństwo.
4. Zapewnienie pracownikom menedżera haseł
Menedżer haseł to narzędzie, które pomaga użytkownikom w tworzeniu i bezpiecznym przechowywaniu haseł oraz zarządzaniu nimi i ich udostępnianiu. Niektóre menedżery haseł umożliwiają również przechowywanie kluczy dostępu, kodów 2FA, plików, dokumentów i obrazów. Bez menedżera haseł brakuje wglądu w praktyki pracowników w zakresie haseł oraz sposobów egzekwowania wymogów, co oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo używania przez pracowników słabych haseł i wielokrotnego używania tych samych haseł na wielu kontach. Może to prowadzić do ataków związanych z naruszeniem kont, które skutkują ujawnieniem danych firmy.
Wyposażenie pracowników w menedżera haseł zapewnia administratorom IT pełny wgląd w praktyki pracowników w zakresie haseł, ułatwiając egzekwowanie tworzenia silnych haseł i zarządzanie nimi. Menedżer haseł umożliwia również osobom wdrażającym nowych pracowników zapewnienie im dostępu do wszystkich kont i systemów niezbędnych do rozpoczęcia pracy na nowym stanowisku.
5. Regularne monitorowanie aktywności pracowników pod kątem nietypowych zachowań
Nawet po zakończeniu procesu wdrażania ważne jest regularne monitorowanie aktywności pracowników pod kątem podejrzanych lub nietypowych zachowań. Jak najszybsze wykrycie, że pracownik podejmuje działania mogące narazić organizację na ryzyko, może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa organizacji.
Korzystaj z rozwiązania Keeper® na potrzeby bezpiecznego wdrażania pracowników i kończenia ich zatrudnienia.
Bezpieczne wdrażanie pracowników sprawia, że proces kończenia zatrudnienia jest łatwiejszy. Keeper może pomóc w uproszczeniu i zabezpieczeniu procesu wdrażania pracowników i kończenia zatrudnienia w organizacji, zapewniając administratorom IT kontrolę dostępu opartą na rolach (RBAC) i funkcje administracji delegowanej. Wdrażanie pracowników przy użyciu rozwiązania Keeper umożliwia zapewnienie pracownikom wszystkiego, co potrzebują do rozpoczęcia pracy poprzez zastosowanie magazynu haseł, w którym mogą przechowywać oni wszystkie potrzebne informacje, w tym dane uwierzytelniające do wszystkich używanych kont.
Chcesz usprawnić i zabezpieczyć proces wdrażania pracowników i kończenia zatrudnienia w organizacji? Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 14-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper.